Aktuelnosti

28.10.2012

I3E – Strateška istraživačka agenda u regionu Jugoistočne Evrope

U okviru I3E projekta „Promocija inovacija u sektorima industrijske informatike i embedded sistema", projektni tim iz Srbije (sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu) je zajedno sa 11 partnera iz 8 zemalja regiona Jugoistočne Evrope radio na razvoju i definisanju transnacionalne  Strateške istraživačke agende . Originalno elektronsko izdanje Agende je dostupno na sajtu www.i3e.eu. Publikacija je prevedena i štampana na srpskom jeziku.

Strateška istraživačka agenda (Strategic Research Agenda - SRA) je glavni rezultat I3E projekta, posvećenog unapreÄ‘enju transfera inovacija izmeÄ‘u istraživača i industrije u oblastima industrijske informatike i embedded sistema koji su relevantni za region Jugoistočne Evrope. Ona pomaže istraživačima i onima koji učestvuju u razvoju da usmere svoja istraživanja na relevantne teme, kao i da izbegnu prepreke u transformaciji svojih ideja i istraživačkih rezultata u inovacije.

Strateška istraživačka agenda je definisana na osnovu intenzivne saradnje i povratnih informacija sa vodećih istraživačkih i vladinih institucija, kao i iz industrije u zemljama regiona Jugoistočne Evrope. Ona je takoÄ‘e nastala kao rezultat konsenzusa koji je postignut izmeÄ‘u različitih interesnih grupa. Da bi imala višestruki uticaj, SRA je u sinergiji sa ostalim relevantnim evropskim inicijativama.

Cilj predložene Strateške istraživačke agende je da pomogne različitim interesnim grupama da usklade svoje aktivnosti u sektorima industrijske informatike i embedded sistema. Interesne grupe čine svi učesnici iz istraživačkih i akademskih institucija, poslovnog sveta, medijatora inovacija, kao što su klasteri, tehnološke platforme i postojeće mreže izvrsnosti, kao i javni i privatni fondovi.
Kao aneks Transnacionalne Strateške istraživačke agende, sastavljen je i dokument pod nazivom  Nacionalni profili.

Dokument o Nacionalnim profilima sadrži nacionalne specifičnosti u oblastima koje je Strateška istraživačka agenda identifikovala. Nacionalne profile sastavili su lokalni eksperti u potrazi za širim konsenzusom sa industrijskim, akademskim i političkim interesnim grupama svake zemlje. Na taj način on pruža dragocene dodatne informacije o tome na koji način treba primeniti Stratešku istraživačku agendu u Grčkoj, Italiji, Austriji, Rumuniji, Ukrajini, Srbiji, Bugarskoj i Sloveniji. Dokument prati strukturu SRA i usmeren je na oblasti embedded sistema i industrijske informatike, koje su identifikovane u agendi. Te oblasti su: fleksibilna proizvodnja, "zelena" Evropa, tržište "zelene" energije, efikasno korišÄ‡enje energije, podrška zdravlju, monitoring, dijagnostika i pomoć u svakodnevnom životu, ureÄ‘aji za domaćinstvo, "pametne" kuće, nomadska okruženja, javni transport, upravljanje otpadom i embedded sistemi u poljoprivredi.


Sve vesti